Алкогольні напої ніколи не ставили на стіл у Святвечір, лише на Різдво. Господарі частували гостей, передаючи келишок. Кожен мусив випити бодай один раз, примусу не було.
У Центральній Україні, на Полтавщині та Слобожанщині була поширена варенуха. Узвар із сушені, вишні чи слив зціджували й заправляли медом, іноді сипали цукор. Додавали запашні трави: чебрець, материнку, м’яту, мелісу, васильки (базилік). Бувало, купували заморські спеції: гвоздику, імбир, кардамон, духмяний перець. Це все заправляли червоним пекучим перцем. Варенуха мала кусатися, бути дуже духмяною та солодкою. Наприкінці додавали алкогольний напій – горілку чи домашню наливку.
В Івана Нечуя-Левицького є сюжет про отця Мельхиседека, який вихваляв свою варенуху «із родзинками, і з конфетами, і з усякими корінцями», – насправді ж подав на стіл чисту воду з перцем. В іншому творі Нечуй-Левицький описує, як Катерина Хмельницька частувала своїх гостей: «Незабаром винесли в садок стіл, а на столі поставили срібні жбани з варенухою. Варенуха була чудова, зварена з меду, з узвару, з родзинок та калини, з дорогої горілки і дорогого вина. Медовий та винний дух з кубків та кухликів розлився попід грушами і змішався з важкими пахощами квіток, васильків, м’яти, рути та гвоздиків. Гості кинулись до столу, як бджоли до меду, і обступили стіл. Солодкий і наркотичний дух варенухи приманив навіть панів із садка».
Іван Нечуй-Левицький (1838–1918)
Про цей напій писав Іван Котляревський в «Енеїді»:
А послі танців варенухи
По филижанці піднесли;
І молодиці-цокотухи
Тут баляндраси понесли
Ще в 1960-1970-х варенуху готували на весілля. Коли побільшало газованих напоїв, цей напій поступово зник зі святкового раціону українців.